Gehoorschade door lawaai: Beroepsziekte nummer 1 in Nederland

Bij 41,6% van alle beroepsziektemeldingen in 2010 ging het om gehooraandoeningen, zo blijkt uit het rapport "Beroepsziekten in cijfers 2011" van het Nederlands Centrum voor Beroepsziekten (NCvB) in opdracht van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Daarmee blijft gehoorschade door lawaai de nummer 2 op de lijst, aandoeningen aan houding- en bewegingsapparaat ruim voor (33,3%).

Binnen de bouwnijverheid is probleem het grootst, maar het systematisch opsporen binnen deze sector levert een betrouwbaar beeld op van het optreden van lawaaislechthorendheid. Andere sectoren kunnen dit goede voorbeeld volgen.

Slechthorendheid levert functioneringsproblemen op, vooral in beroepen met hoge communicatieeisen. Slechthorendheid kan gepaard gaan met oorsuizen, een extra beperking voor het persoonlijk functioneren. Bijeffecten van lawaaiblootstelling zijn hartvaataandoeningen. Deze vaststelling versterkt de noodzaak tot reductie van lawaaiblootstellingen op de werkplek.

Schade door lawaai treedt met name bij ouderen op. Bij jongeren vindt zijn oorzaak vooral door blootstelling aan te luide muziek. Er zijn schattingen dat in Nederland lawaaischade jaarlijks bij 20.000 jongeren optreedt.

Klik hier om het volledige rapport te downloaden.